** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

10

*

Саме тому, перший розділ складається з двох нарисів з історії Сокаля та Сокальщини[*]. В другому розділі зібрані матеріали про історію Сокаль­ської гімназії, що розпочала свою працю у 1906 р. У третьому розділі, який цілковито підготовив Й. Канюк, відображені персоналії учителів та учнів Сокальської гімназії до початку Другої світової війни. Біографічні дані про учнів-українців зібрані на підставі друкованих щорічних звітів (згадуваних вище), в яких українську національність можна було визначи­ти на підставі зафіксованого у звітах віросповідання[†].

Очевидно, центральне місце в книзі займає четвертий розділ, в якому наведені персональні інформації про вчителів та учнів української гімназії періоду 1941-1944 рр. Це „наш період“, за яким стоїть найчисельніша ко­горта живих ще сьогодні гімназійних ветеранів, на сприйняття яких, в пер­шу чергу, розрахована наша книга. Це дуже цінний і важливий розділ. Проте він має свої істотні недоліки, пов’язані з браком чи точніше повною відсутністю офіційних даних. Це справжній усний, хоча, сподіваємося, достовірний „епос" укладачів книги.

„Вони вийшли з Сокальської гімназії“ — це промовиста назва п’ятого розділу нашої пропам’ятної книги. В ній зібрано біографічні нариси про окремих сокальських гімназистів, які особливо відзначилися у служінні нації, або досягли суттєвих професійних здобутків, що зробили їх відомими в Україні чи за її межами. Як вже зазначалося, Сокальська гімназія — одна із наймолодших гімназій Галицького краю, вона напов­нювалася живильними соками з його найбільш північного пограничного колись району, який у свій час за розвитком національного усвідомлення населення та формуванням еліт суттєво відставав від розташованих на південь від Львова центрів та регіонів (Перемишльщини, Поділля, Покут­тя, Самбірщини). Давалися також взнаки затяжні впливи москвофільства, підживлювані Росією через кордон із сусідньої Волині. І тим не менше, Сокальська земля дала чималу плеяду особистостей, що, пройшовши че­рез горнило навчання і виховання в Сокальській гімназії, зробили суттє­вий внесок в націрнальну справу в широкому діапазоні часу — від двадця­тих років минулого століття і до нашого рубіжного сьогодення. Серед тих. про кого пригадують нариси п’ятого розділу, Петро Балей, Ігор Богачев- ський, Роман Данилюк, Іван Климів, Григорій Лупій, Юрій Мазурок, Ва­силь Сидор, Євген Штендера, Дмитро Штикало та інші.[*]Перший нарис — це добре знана до війни, але практично невідома сучасному загалові, брошура відомого українського історика-культуролога Миколи Голубця „З історії міста Сокаля".

[†]Цікава обставина: серед учнів-українців, які становили понад половину гімназистів, переважна більшість греко-католики. Щорічні звідомлення, складені в інтервалі років 1906-1939, не фіксують учнів православного віросповідання. Це про­мовистий історичний аргумент у дискусії з московським патріархом Алєксєєм II.який вважає Галичину релігійним ареалом (московського) православ`я. І він, дода­мо, стосується рубіжного з Волинню галицького регіону, яким є Сокальщина.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
18:50, 19 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464