** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 15 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

7

*

 

„Вісла". Ще й сьогодні західний окраєць Сокальщини знаходиться в чу­жому володінні, відійшовши, здається, на вічно, до складу Польської дер­жави.

 

Проте, незважаючи на жертви, потенціал сокальських гімназистів не був фізично втраченим, і вони здійснювали та здійснюють свій позитив­ний вплив на суспільне життя усюди, куди їх закинула лиха українська до­ля: у діяспору, в польське розсіяння, на заслання, чи теж у межах рідного краю. Про їх внесок в українське життя засвідчують біографічні відомості, які нам вдалося зібрати, а також нариси, розміщені, зокрема, в п’ятому розділі книги.

 

Ідея видання книги пре Сокальську гімназію зародилася на конгресі сокальських гімназистів, що пройшов в Сокалі 17—18 червня 1993 р. В ньому брало участь до 160 колишніх вихованців гімназії, що з’їхалися з усіх усюдів: найбільше зі Львова та Львівщини, а також з Тернопільщини, Івано-Франківщини, Волині, Рівненщини, Криму, Росії, Польщі, навіть з Австралії та Словенії. Цей задум розкручувався

повільно й 7 листопада 1994 р. на великому зібранні організаційної групи у Львові схвалено звер¬нення до Сокальських гімназистів з проханням про збір інформацій та до¬помогу коштами на видання книги. Відносно успішними в підготовчій роботі був 1995 р., коли відбулося чотири засідання видавничої групи і був складений план книги, що по суті, не зазнав пізніших істотних змін і відповідає пропонованій читачам теперішній книзі. На жаль, укладання розділу, присвяченого гімназії періоду 1941 — 1944 рр., наштовхнулося, як це не парадоксально, на особливі труднощі. Насамперед зазначимо, що в архівах цього навчального закладу, який з 1944 р. перетворено в середню школу, не збереглося жодної документації цього періоду. Його, можливо, знищили як „непотріб періоду німецької окупації та буржуазного націоналізму". Також можливо (і це, мабуть, напевно!) значна частина нашого архіву, в тому числі учнівські списки та особові справи потонули десь в „лабораторіях" опричників МВД і МГБ. У всякому випадку, нам не вдалося знайти практично нічого як в Сокальському, так і у Львівському архівах. Зроблено теж безуспішні спроби віднайти залишки архіву Сокальської гімназії белзького періоду в архівах на теренах теперішньої Польщі (в Люблині та Замостю).

Саме тому організаційна група, в склад якої входило в різний час до 15 осіб, почала з пам`яті крок за кроком складати списки та відновлювати епізоди навчання. Єдиним позитивом у таких заняттях вже посивілих ветеранів гімназії є те, що епізоди юности „сидять в пам`яті" значно цупкіше, як перипетії пізнішого життя, і саме тому, нам здається, вдалося з мінімаль¬ною кількістю помилок відновити учнівські списки та зібрати стислий біографічний матеріал. При підготовці останнього, очевидно, головними були анкетні дані, що ми накопичили упродовж часу підготовки книги.

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
04:26, 23 січня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464