** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Минула доба за менше як 15 хвилин. м.Сокаль
Минула доба
за менше як 25 хвилин.
м.Сокаль


Відеокаталог

Нам цікаво знати:Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга

 Книги | Автори

СОКАЛЬСЬКА ГІМНАЗІЯ Пропам’ятна книга
Олег Романів

 

5

*

ПЕРЕДМОВА

Після тривалої семилітньої підготовки передаємо в читацькій обіг, насамперед шанувальникам Сокальської землі, ветеранам гімназійної освіти та сучасній українській молоді книгу про Сокальську гімназію, яка упродовж першої половини XX ст. була гордістю й окрасою Сокальщини — північного регіону Галичини.

Час Сокальської гімназії прийшов значно пізніше, ніж для багатьох інших гімназій Галицького краю (у Львові, Перемишлі, Коломиї, Станіславові, Тернополі). І хоча сокальці прикладали багато зусиль, щоб відкрити свою гімназію ще в останніх десятиліттях XIX ст., щойно в 1906 р. сталося відкриття цього навчального закладу, а перший випуск гімназистів відбувся у 1914 р., напередодні Першої світової війни. І з цьо¬го часу гімназія стала важливим генератором освіти, культури та національного усвідомлення молоді регіону. Якщо говорити про цей заклад у гімназійному статусі, то в його діяльності слід виділити чотири, різні за історичною долею, періоди.
Перший — австрійський — період розпочався у 1906 р. і закінчився в час розпаду Австро-Угорської імперії восени 1918 р.

Другий — український — період пов’язаний з існуванням ЗУНР у 1918 та 1919 роках. Незважаючи на воєнні труднощі, тоді гімназія була чинна як виключно українська інституція. З кінця 1919 по 1939 р. гімназія діяла в умовах посилення полонізації, як головної лінії внутрішньої політики польської влади. Нарешті четвертий гімназійний період стосується німецької окупації 1941—1944 рр., коли заклад діяв як школа з українською мовою навчання.

В 1993 р. розпочато нові сторінки історії Сокальської гімназії в умовах сучасної Української державносте, в той час як між 1944 та 1993 роками в будинку гімназії знаходилася тривіальна радянська, хоча найбільша в Сокальщині, середня школа № 1. Оцінюючи Сокальську гімназію, цей специфічний, яскравий феномен Сокальського краю, ми маємо усі підстави пишатися нею, як важливим інструментом цивілізаційного піднесення та національного й політичного усвідомлення молоді. І кожний, хто провчився у такій школі хоча би два— три роки, несе в собі закарбовану майже на генетичному рівні печать елітности, корпоративности підготовки та яскравого гуманістичного спектру виховання, яких бракує навіть багатьом сучасним університетам. Незважаючи на те, що завдяки значним урядовим впливам у Відні та Львові поляки домоглися того, що гімназію в Сокалі відкрито як школу з

 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
14:58, 22 вересня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
8-066-37-90-464