Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua                             /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

повернутися  на головну Храму серця
повернутися до травневого номеру
  
Психологiчний аспект
 

Психологія виховання неординарної особистості

2. Сила ставлення
Коли ми рухаємося, ми змінюємо свій емоційний стан. Добре відомо, що в людей, які не займаються фізичними вправами, регулярно виникає атрофія м’язів і фізична слабкість. Однак, далеко не всі знають, що люди, які ігнорують фізичні вправи, схильні до зосередження на самих собі, до стресів і підвищеної збудливості, а також частіше страждають від депресій, стурбованості і розумового виснаження.
Вчені мають прекрасне пояснення цьому явищу: внаслідок фізичних вправ мозок виділяє певні хімічні речовини і гормони– ендорфіни й енцефаліни. Це природні стимулятори, які викликають в людини задоволення, піднесення. Фізичні вправи – це лише один з аспектів, які впливають на наші емоції.
Усвідомлення своєї пози є одним із секретів щастя. Постійне зловживання тілом – звичка сидіти за столом чи перед екраном телевізора згорбившись – часто спричиняють відчуття пригніченості. Здорова осанка означає, що ваша спина випрямлена, але розслаблена. Ви не повинні відчувати ні напруження, ні болі.
Одним із факторів емоційного благополуччя є потреба нашого тіла в природньому освітленні. Його відсутність часто викликає відчуття пригніченості.
Харчування впливає на те, як ми себе почуваємо. Варто обмежити депресанти, такі як кава, чай, алкоголь, багаті цукром продукти і штучні додатки, а вживати більше фруктів, овочів, грубого зерна і бобових.

3. Сила миттєвості
«Єдине місце, де потрібно жити, – тут; єдиний час, в якому потрібно жити – тепер.»
Щастя не в самій миттєвості, а в тому, щоб жити в миттєвості. Ми можемо переживати щастя лише мить за миттю. Час є єдиним на світі, чого не можна повернути, і все ж ми не вважаємо його цінністю. Це найдорогоцінніше, що в нас є, але ми схильні втрачати його. Спогади про минуле і тривоги про майбутнє позбавляють нас теперішнього, а теперішнє– тут і зараз – це все, що в нас є, все, що ми колись будемо мати. Тому батьківські слова «ти мій найкращий, я люблю тебе» дарують дитині мить щастя. Та інколи ми позбавляємо себе і дітей цих миттєвостей.
Ми не запам’ятовуємо років, місяців і навіть днів – лише миттєвості. І тому ми можемо досягнути повноти життя тільки в тому випадку, коли будемо брати краще з кожної миті. Коли мить є особливою, чарівною, то і життя стає таким же особливим і чарівним. Секрет полягає в тому, щоб зібрати якомога більше таких миттєвостей. Ніколи не забувайте про це. Як сказав колись один мудрець, чому б не почепити в петлицю квітку і не бути щасливим?
Будь-яка справа стає легкою, коли її розділити на окремі фрагменти. Коли ви живете миттєвостями, у вас не залишиться часу на жаль, хвилювання – у вас є тільки те, з чим ви безпосередньо маєте справу. Коли ви не усвідомлюєте, що хтось дає вам яблуко, то не зможете взяти його. Це як відомий тенісист на великих змаганнях, який, граючи проти слабшого суперника, думає про те, з ким йому доведеться зустрітися в наступній зустрічі, – і в результаті робить прості помилки, втрачає очки. Він обдумує свій програний удар і не може зосередитися на наступному. Так він допускає помилку за помилкою, потім себе картає, хвилюється за результат гри. Не потрібно говорити, що хвилювання за те, що не відбулось, також заважає зосередитися. Перш, ніж він зрозуміє, що сталося, гравець програє гейм, сет і всю партію.
Те ж саме відбувається і в нашому житті. Ми знову і знову думаємо про минуле, хвилюємося за майбутнє і, як наслідок, не зосереджуємося на теперішньому. Це призводить до почуття жалю за тим, що вже зроблено, і хвилювання про те, що ще не сталось, і, можливо, ніколи не станеться. Коли людина не живе в біжучій миттєвості, то вона не здатна перемогти в грі Життя. Рішення, прийняті сьогодні, стають реальними завтра. Нам слід навчитись долати проблеми з їх виникненням і прощатися з ними, коли вони зникають. Якщо людина зосереджена на віддаленому майбутньому, вона стає пригніченою і впадає в депресію. Саме в цьому полягає одна з причин того, що так багато людей стурбовані, у стресах – для них «сьогодні є те завтра, про яке вони хвилювалися вчора. В житті в мить що біжить, немає місця для жалю за минулим і хвилювання про майбутнє. Замість того, щоб звертатись до того, що позаду чи попереду, слід зосередитись на тому, що перед нами.
Цю філософію використовують більшість релігій. Коли Ісуса запитали про те, як людині слід молитися, Він сказав у своїй молитві Господу такі слова: «Хліб наш насущний дай нам сьогодні». Не на завтра, не на наступний тиждень чи наступний рік – тільки на сьогодні. Один із засобів, за допомогою яких людям вдається пережити особисті трагедії, полягає в тому, що вони живуть тільки одним днем, і коли така філософія здатна допомогти нам перебороти важкі часи, то уявіть собі, наскільки добра вона для благодатних періодів. Ось чому говорять, що для мудрої людини кожен день є новим початком. Тільки життя в швидкоплинній миттєвості дозволить нам створити те майбутнє, якого ми хочемо. Кожна мить означає вибір, що надає форму нашій долі. Думка є зерном дії, дія породжує звичку, звички є складовою характеру, а характер формує нашу долю.
– Невже не варто будувати плани на майбутнє? – можете запитати ви. Але планування дуже важливе для будь-якої нашої дії. Однак, не варто займатись плануванням, коли ви робите щось інше, – і не варто займатись чимось іншим, коли ви складаєте плани на майбутнє. Щоб ви не думали, щоб ви не робили, зосередьтесь тільки на цьому, на одній справі в одну мить. Життя в миті, що біжить, пом’якшує відчуття тривоги і пригніченості, підвищує якість праці, покращує особисті взаємостосунки і в цілому збагачує ваше життя. Така сила життя в миттєвості.

 
*

 

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
00:27, 29 березня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464