Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну - www.sokal.lviv.ua               /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

повернутися на головну Храму серця
повернутися до травневого номеру
  
Релігія. Суспільство.
 

Чудотворна ікона Холмської Богородиці. Повернення з небуття.

(Закінчення. Поч. в № 57, 58)

До 1891 року на святій іконі була стара, ще з часів унії, риза, частково втрачена. Тому вирішили виготовити нову в майстерні ювелірів Овчиннікових у Москві.

Матір Божа Холмська. Ікона 1789 р. Полотно олія. Люблинський музей
Матір Божа Холмська. Ікона 1789 р. Полотно олія. Люблинський музей
Нова риза обійшлася у 1300 рублів. Як зазначалося у цьому ж виданні, риза та кіот з палісандрового дерева з бронзовим полиском були виготовлені виключно на пожертви «благочестивих богомольців». Ці пожертви збиралися в 1880-х роках, на тарілку, при прикладанні до ікони та в карнавки, які були прибиті біля царських врат й до однієї з колон собору. Цього ж року, 8 вересня, за участю єпископів: Холмсько-Варшавського Леонтія, Люблинського – Флавіана, Волинського і Житомирського – Модеста ризи були освячені та накладені на ікону. Від того часу ікона стала опускною. У дні великих свят та на прохання паломників її клали на аналой для того, щоб богомольці могли прикластися до святині.
27 січня 1900 року ризи прикрасили перлами та дорогоцінним камінням. Прикраси ці надійшли як пожертви.
Риза набула нового вигляду і цінності та стала «відповідальною до вагомості значення Холмської святині».
До старої ризи поставилися з належною пошаною. Спочатку вона знаходилася в ризниці кафедрального собору, а потім була перенесена в церковно-археологічний музей при Братстві, в якому вона зберігалася не як експонат поруч з іншими предметами старовини, а як святиня. Риза була покладена на ікону Божої Матері, копію Холмської Чудотворної ікони, і поміщена в головному куті музейної зали. Перед цією іконою запалювалася лампада і до неї зверталися з молитвою на початку та в кінці всіх урочистих загальних зборів Холмського Братства.
Святкова Літургія на честь повернення ікони до Холма. 27 вересня 1943 р.
Святкова Літургія на честь повернення ікони до Холма. 27 вересня 1943 р.
Перша світова війна стала жорстоким випробуванням для Холмської єпархії. У липні 1915 року православне духовенство полишає окупований австрійськими військами Холм. Тоді ж ключник Холмського Кафедрального собору проієрей о.Микола Ганкевич відвіз ікону Пресвятої Діви до Москви. Там вона пробула близько трьох років. Коли в Росії встановилася більшовицька влада, святиню вирішили переправити до Києва, де у 1918 році було проголошено створення Української Народної Республіки, до складу якої увійшла і Холмщина. Отець М.Ганкевич та М.Корнилович, один з холмських патріотів, таємно перевезли ікону і помістили її у церкву Флорівського жіночого монастиря на Подолі. Але і тут вона пробула недовго.
У 20-30-х роках ікону стало небезпечно зберігати в церкві, оскільки нова влада під приводом допомоги голодуючим проводила тотальну конфіскацію церковних цінностей. Коштовний оклад на іконі був занадто великою спокусою. Святиню винесли з монастиря і почали переховувати у приватних домівках Києва.
Холм. На прощу до Холмської Богородиці. Поштова листівка ХХ ст.
Холм. На прощу до Холмської Богородиці. Поштова листівка ХХ ст.
19 травня 1940 року у вже окупованій німцями Польщі була відновлена Холмська православна єпархія, на чолі якої став тоді ще архієпископ Іларіон (Іван Огієнко). Українцям було повернуто Холмський православний кафедральний собор, Архієпископські Палати, інші соборні будівлі та цвинтар.
Найбільшою турботою Владики Іларіона стало віднайдення Чудотворного Образу Пресвятої Богородиці та повернення його до Холма. Свої клопотання про це Архієпископ розпочав ще наприкінці 1941 року. Зв’язавшися з поінформованими людьми, які знали про місцезнаходження святині, він у лютому 1942 року відрядив до Києва свого урядовця магістра М.Середюка і дав йому 1000 карбованців для реставрації ікони. Ці кошти були передані отцю протоієрею Анатолію Юнаку «на забезпечення святого Образу». Як з’ясувалося, починаючи з 16 липня 1933 року, протягом десяти років святиня зберігалася в родині цього священика, вихідця з Холмщини. Так звану «малу реставрацію» здійснив професор мистецтва, реставратор Микола Прахов. Ймовірно, тоді й були склеєні роз’єднані дошки.
У вересні 1943 року, на свято Хрестовоздвиження, отець протоієрей А.Юнак та заступник міського Голови м.Києва професор В.Д.Волканович привезли святиню до Холма. Тисячі холмщан вийшли її зустрічати.
В неділю, 3 жовтня, відбулося урочисте внесення Чудотворного Образу Божої Матері до кафедрального Свято-Пречистенського собору. Величні святкування розпочалися о 8 годині відправою у Свято-Андріївській церкві. О 10 годині Владика відправив божественну літургію в кафедральному соборі. Після богослужіння величний хресний хід на чолі з Архіпастирем, Високопреосвященнішим Архієпископом Іларіоном, вирушив з кафедрального собору до Свято-Андріївської церкви.
Олександр Тарасевич. Матір Божа Холмська. Гравюра XVII ст.
Олександр Тарасевич. Матір Божа Холмська. Гравюра XVII ст.
Після того, як ікона була винесена з церкви, хресний хід під супровід дзвонів і величного співу повернувся до собору. Тисячі парафіян стали учасниками цих урочистостей. У соборі з нагоди такої радісної події Владика виступив із зверненням «До всього Всечесного Духовенства, Преподобного Монашества та до всіх Боголюбивих вірних нашої Холмсько-Підляської Православної Єпархії». В ньому говорилося: «Радісна подія трапилася у нашому невимовно тяжкому житті, радісна й велика. Пречиста вернулася знов до Холма!»
Сучасні дослідники свої розвідки закінчували 1944-45 роками. Висловлювалися припущення, що Іванові Огієнку вдалося вивезти ікону в еміграцію; що у 1945 році під час депортації українців з Холмщини вона була перевезена в Україну і десь переховується; що ікона, врешті, втрачена назавжди. З цією думкою змирилися.

 
нашi святинi

 

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
09:32, 19 травня 2019 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464