Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну - www.sokal.lviv.ua               /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

Сокаль і Сокальщина :: Храм серця:: липень 2005р.

повернутися на головну Храму серця
повернутися до липневого номеру
Рубрика «мовознавство» 
Зіновій Бичко, мовознавець, м.Тернопіль

Гривна чи гривня?

 

В повсякденному спілкуванні часто плутають слова «гривна» і «гривня». Тому виникають питання: а) котре із слів є назвою української валюти? б) це різні варіанти того самого слова чи різні слова? Насамперед слід зазначити, що це різні за значенням слова.

«Гривна» – це первісна прикраса, що одягалася на шию (вона могла бути й нагородою). Походження цієї назви мовознавці пов’язують із словом «грива» («шия», «потилиця»). У давнину іменник «гривна» мав кілька значень: «оздоба» (якою і нагороджували), «кільце, обруч», «подать, мито» та ін. Згодом назву прикраси «гривна» почали відрізняти у вимові й написанні від «гривні»– назви грошової одиниці. Отже, «гривна» і «гривня» стали різними за значенням словами, які не слід плутати.

«Гривна» – металева прикраса у вигляді обруча, яку носили на шиї, відмінюється, як іменник першої відміни твердої групи весна, наприклад: гривна, гривни, гривні, гривну, гривною, на гривні, гривно, гривни, гривен, гривнам, гривни, гривнами, на гривнах.

Слово «гривня» – це назва української валюти. Відмінюється, як іменник першої відміни м’якої групи земля, наприклад: гривня, немає гривні, ми раді гривні, маю гривню, цікавлюся гривнею, на гривні портрет Володимира Великого, у добру путь тобі, гривне, маємо гривні, нема гривень, ми раді гривням, маю гривні, цікавлюся гривнями, на гривнях портрети культурно-історичних діячів України, у добру путь вам, гривні.

 


     

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
00:41, 27 січня 2021 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464