Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua                             /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

Сокаль і Сокальщина :: Храм серця:: липень 2005р.

повернутися  на головну Храму серця
повернутися до липневого номеру
Рубрика «Світ таємниць»

Лабіринти. В чому їх загадка?

 

Лабіринти бувають різні. В одних звивисті доріжки з’єднуються між собою і ведуть до єдиного центру. В інших – поряд з проходами можуть бути і тупики, і для того, хто йде по них, завдання полягає в тому, щоб знайти вихід в протилежному кінці лабіринту.

Лабіринти можуть заплутувати, лякати й навіть доводити до відчаю тих, хто в них попадає. Крім того, древні лабіринти мають тісний зв’язок з забобонними традиціями і повір’ями.

Єгипетський лабіринт

Що було найвидатнішою будівлею єгиптян? За словами деяких письменників, це були не піраміди, як вважає більшість, а величезний лабіринт. Він був побудований поряд з озером Мойріс, відомим сьогодні як озеро Біркет-Карун, розташоване на захід від річки Ніл – в 80 км на південь від сучасного міста Каїр.

В V ст. до н.е. грецький історик Геродот написав: «Я бачив цей лабіринт: він вище будь-якого опису. Якби зібрати всі стіни і великі споруди, зведені еллінами, то в результаті виявилось би, що на них витрачено менше праці й грошей, ніж на один цей лабіринт». Він додав: «Лабіринт розмірами перевершує... піраміди».

Лабіринт був побудований на початках єгипетської історії. В ньому було 3000 приміщень, порівно поділених між підземними та наземними поверхами. Лабіринт займав простір загальною площею 70 тисяч квадратних метрів.

Складна система коридорів, дворів, кімнат і колонад була такою запутаною, що без провідника стороння людина ніколи не змогла б знайти дорогу або вихід. Більша частина лабіринту була поринута в абсолютну темряву, а коли відкривали деякі двері, то вони видавали жахливий звук, схожий на гуркіт грому. Після падіння Єгипетської світової держави вражаючі колони червоного граніту, величезні кам’яні плити і відполірований вапняк були вкрадені й використані для будівництва інших споруд.

Хоча є відомості, що лабіринт був центром, з якого царі керували країною, але, головним чином, він служив релігійним цілям. Це був храмовий комплекс, в якому приносились жертви всім богам Єгипту. Відвідувачам не дозволялось оглядати підземні приміщення лабіринту, в яких знаходились гробниці царів, а також гробниці священних крокодилів.

Зв’язок лабіринтів з міфами краще всього розумієш, коли знайомишся з релігійними ритуалами, присвяченими єгипетському богу Осірісу, який, за уявою древніх єгиптян, колись був царем Єгипту.

Осіріс був богом мертвих, або богом загробного життя. Щороку його смерть розігрували в релігійних містеріях. Під гучне голосіння і плач проходив обряд принесення в жертву священного бика Апіса, який символізував Осіріса. Цей плач переходив в радісні вигуки, коли жрець оголошував народу радісну звістку про воскресіння Осіріса. З цими містичними обрядами єгиптяни пов’язували свої надії на життя. Вони вірили, що кожна людина, а не лише цар, після смерті уподібняться Осірісу.

В первісному єгипетському міфі про Осіріса йдеться про сили, які загрожують життю бога-царя як на землі, так і в загробному світі. Вважалось, що лабіринт з його заплутаною системою переходів захищав бога-царя в цьому й наступному житті від ворогів і навіть від самої смерті.

Крітський лабіринт

Лабіринт в Кносі на острові Кріт, ймовірно, був побудований після єгипетського лабіринту. Хоча його розташування до цього часу не встановлено, згідно повідомленням, він був схожий на египетський зразок, тільки його розміри були набагато меншими (в І ст. н.е. римський вчений Пліній зауважив, що жителі Кріту побудували свій лабіринт в одну соту величини єгипетського лабіринту). Слово «лабіринт», вірогідно, пов’язане зі словом лабріс, яким називали двосторонню сокиру, яка символізувала два роги священного бика. Поклоніння цьому бику було частиною минойської (крітської) релігії, яка знаходилась під сильним впливом міфології.

Крітський лабіринт був відомий в міфології тим, що вважався житлом Мінотавра– міфічного чоловіка з головою бика. Згідно міфу, Пасифія, жінка Міноса, царя Кріту, народила цю істоту; її назвали Мінотавром, що означає «бик Міноса». Відповідно міфу, Афіни зазнали поразки в війні з Крітом, і кожні 9 років афіняни повинні були посилати 7 дівчат і 7 юнаків на Кріт, щоб їх там приносили в жертву Мінотавру. Цих молодих людей відводили до лабіринту і, як припускалось, там їх з’їдав Мінотавр.

Але одного разу юнак на ім’я Тесей відважився ввійти в лабіринт з метою покінчити з цим чудовиськом. Згідно міфу, зіткнувшись з Мінотавром, Тесей вбив його своїм мечем. Він вибрався з лабіринту завдяки золотій нитці, яку юнак тягнув за собою від самого входу. Цю нитку йому дала Аріадна, дочка царя Міноса.

Майкл Ертон, який запропонував свою модель крітського лабіринту, пише: «Життя кожної людини – лабіринт, в центрі якого знаходиться смерть: перш ніж закінчити своє існування, людина проходить останній лабіринт». В світлі такого розуміння міфологічне визволення Тесея з лабіринту символізувало його друге народження, визволення від смерті.

Греція і Рим

Невдовзі лабіринти з’явились в греків та римлян. Пліній згадує про лабіринти на острові Самос і на острові Лемнос в Середземному морі. Останній був відомий завдяки 150 прекрасним колонам. Пліній також згадує про розкішну етруську гробницю, про яку ще раніше писав Варрон і в якій, нібито, знаходився підземний лабіринт.

В місті Помпеї, яке було зруйноване внаслідок виверження Везувію в 79 р. н.е., знаходилось, щрнайменше, два декоративних лабіринти. Один з них, Будинок з лабіринтом, відомий надзвичайною мозаїчною підлогою, на якій зображено боротьбу Тесея з Мінотавром. Письменник Марсель Бріон стверджує, що це «алегоричне зображення життя людини й труднощів, які повинна подолати душа в цьому світі та в іншому перед тим, як досягнути благословенного стану безсмертя».

Діти в Римській імперії грали в лабіринтах, викладених на полях чи на бруківках. Сьогодні всюди в Європі можна зустріти багато фрагментів мозаїчних підлог, виконаних у вигляді лабіринтів, які були знайдені під час розкопок римських вілл і громадських споруд. Міфологічна уява незабаром поширилась ще далі.

Інші країни

В храмі Халебід в Майсурі (Індія) на частині фризу можна побачити зображення лабіринту. Ця споруда ХІІІ ст. н.е. відображає епізод із епосу «Махабхарата».

Китайці вірили, що злі духи можуть літати тільки по прямій, тому вони будували входи у вигляді лабіринтів, щоб оберегти своє житло чи місто від злих духів.

В Скандинавії на узбережжі Балтійського моря знаходиться близько 600 кам’яних лабіринтів. Є припущення, що більшість з них побудовані місцевими рибалками, які вірили, що, проходячи через них, забезпечать собі хороший улов і щасливе повернення.

На маленькому острові Сент-Агнес біля південно-західного узбережжя Корнуолла (Англія) є лабіринт, який у 1726 році був відновлений доглядачем маяка на основі залишених планів.

 


     

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
12:41, 29 березня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464