Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну - www.sokal.lviv.ua               /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

Сокаль і Сокальщина :: Храм серця:: липень 2005р.

повернутися на головну Храму серця
повернутися до липневого номеру
Рубрика «Мистецька галерея»
Петро Мавко,
історик, м.Белз

Релігійна тематика у творчості
європейських художників

 

 2. ТРІЙЦЯ. Картина написана на замовлення Ігумена Тройце-Сергіївського монастиря для прикраси Троїцького собору в Москві. «Трійця» була головною іконою Собору. Створив цю ікону Інок (монах) Андрій Рубльов. Художник все своє життя присвятив створенню ікон і фресок на релігійні сюжети. Ще за життя його називали «преподобним». Пізніше він був забутий потомками, багато його творів утрачено. В 1988 році Помісний Собор Російської Православної церкви причислив Андрія Рубльова до лику святих угодників Божих. «Трійця» – найвидатніший твір Андрія Рубльова. Сюжет картини біблійний – з’явлення Авраамові Бога у вигляді трьох ангелів.

«І явився до нього Господь між дубами Мамре, а він сидів при вході в намет під час денної спеки. І він звів очі свої та й побачив: ось три Мужі стоять біля нього.» (Бут. 18:1-2).

Авраам запропонував Гостям «підкріпити серце». Своїй жоні Сарі наказав спекти пшеничних коржів, а слузі – швидко приготувати молоде теля. І споживали Гості все, що подав їм Авраам. Про це розповідається у біблійній книзі Буття.

Рубльов в деякій мірі, відходить від біблійного змісту. На картині нема Авраама і його жони Сари. Атрибути теля та трапези доведені до мінімуму – ангели розмовляють. Ідейним і композиційним центром картини є чаша з головою жертовного тельця – прообраз агнця Нового Заповіту.

«Чаша» в історії людства вважається чашею життя, чашею мудрості, чашею безсмертного напитку.

Довкола престолу з чашею сидять в задумі три ангели, вони утворюють собою ніби замкнуте коло – символ вічності, світла і любові. За кожним із трьох ангелів зображена його емблема. За середнім – дерево, яке символізує «дерево життя», «дерево вічності». За другим ангелом підноситься будівля палат. Це символ радісного і натхненного пізнання. Створення внутрішнього світу людини в християнстві порівнюється з працею зодчого і називається «домобудівництвом». За третім ангелом, що справа підноситься гора – древній символ всього. В Біблії «гора» є образ «возвишеного духа», тому на ній відбуваються найвизначні події: на Синайській горі Мойсей одержує скрижалі – 10 заповідей; Преображення Господнє відбувається на горі Тавор, Вознесіння – на горі Елеонській.

Ікона «Трійця» була написана 1420 року. За шість століть деякі деталі ікони втратили чіткість контурів. «Сьогодні «Трійця» знаходиться в Третяковській галереї Москви і продовжує випромінювати неземне світло, те саме, яке може випромінювати творіння великих геніїв», – так висловився про ікону Андрія Рубльова російський художник І.Грабар.

(Продовження
в наступному номері)

 


     

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
14:23, 20 жовтня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464