Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua                             /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

Сокаль і Сокальщина :: Храм серця:: червень 2005р.

повернутися  на головну Храму серця
повернутися до червневого номеру
Рубрика «Мистецька галерея»
Петро Мавко,
історик, м.Белз

Релігійна тематика у творчості європейських художників

 

Образотворче мистецтво було і залишається невід’ємним супутником людини на всіх етапах історичного розвитку. Від наскальних і печерних рисунків первісної людини в епоху пізнього палеоліту і до гігантських живописних панорамних полотен сучасної доби – такий еволюційний поступ художнього малярства. Аналогічний розвиток відбувся також і в мистецтві скульптури, архітектури.

 Із настанням в Європі християнської релігії виникає нове мистецтво – сакральне. Воно знайшло своє відображення в архітектурі, скульптурі і живописі. Споруджуються величаві храми, монастирські комплекси, каплиці. Їх прикрашають творами скульптури і живопису. В першому столітті був збудований в Константинополі Софіївський собор, головний храм Візантійської імперії, один із найвизначніших шедеврів світової архітектури. В ХІ ст. Софія Київська – видатна споруда часів Київської Русі. В другій половині ХІІ ст. було розпочате будівництво Собору Паризької Богоматері, що тривало до середини XIV ст. В північно-східній Європі, в місті Вільнюсі, на початку XVI ст. був споруджений визначний ансамбль готичної архітектури Костел святої Анни. До найбільшої архітектурної споруди світу релігійного призначення відноситься собор Петра в Римі. Ще до визначних релігійних архітектурних споруд в межах України слід віднести Успенську церкву у Львові, Андріївську церкву і Володимирський собор у Києві, ансамблі Києво-Печерської і Почаївської лавр. Культові архітектурні споруди будувалися в населених пунктах, мешканці яких сповідували християнську віру. Ці споруди в переважній більшості стають пам’ятками культури.

Визначні скульптори Європи для своїх творінь обирали релігійну тематику. Так з'явився біблійний Давид – «Флорентійський гігант». Стала шедевром скульптурного мистецтва статуя старозавітного пророка Мойсея. І, мабуть, вершина скульптурного мистецтва на релігійну тематику – «Піета» (Оплакування). Всі ці шедеври скульптурного мистецтва були створені видатним митцем епохи італійського Відродження Мікеланжело Буанарроті.

Релігійній тематиці присвячували свої твори і інші видатні скульптори: Клаус Слютер, Лоренцо Донатепло, Верроккйо. Статуї цих майстрів прикрашали храми і монастирі.

Стіни і плафони – живописними картинами на релігійні теми, іконами із зображенням ликів святих. До розписів храмів залучаються видатні художники. На початку XIV ст. Джотто розписує капелу дель Арена в Падуї, а на початку XV ст. Мозаччо – церкву Санта Марія дель Карміне у Флоренції. Леонардо да Вінчі в кінці XV ст. розписує стіни трапезної монастиря Санта Марія делле Граціє в Мілані. Там була створена знаменита «Тайна вечеря». Рафаель – окремі споруди Ватикану. А В.М.Васнецов, М.О.Врубель, М.В.Нестеров, М.К.Пимоненко – Київський Володимирський собор. Георгіївську церкву під Берестечком (нині музей-заповідник «Козацькі могили») – І.С.Їжакевич. Храмові ансамблі Києво-Печерської і Почаївської лавр художники-монахи монастирської художньої школи. На жаль, втрачені імена художників, авторів знаменитих фресок Софії Київської.

Визначаються архітектурною пишнотою і художніми розписами окремі храми інших провідних релігій світу: мусульманські мечеті зі стрімкими вежами-мінаретами, єврейські синагоги, буддистські храми.

Вершиною всіх видів мистецтв вважається живопис. Про деякі визначні шедеври живопису на релігійну тематику наша подальша розповідь.

ОРАНТА

Слова «оранта» латинського походження і перекла¬дається «та, яка молиться». Оранта – один із іконографічних варіантів образу Богоматері. Богородиця зображена на повний зріст із розведеними та піднятими до рівня обличчя руками. Така форма зображення Богородиці-Оранти була започаткована ще в ранньохристиянську добу, спочатку в Римі і Візантії, а пізніше і в Київській Русі.

Велична монументальна мозаїчна фігура Богородиці-Оранти – це основний вівтарний образ собору Софії Київської. Висота Софіївської Богоматері-Оранти досягає 5,45 м. Це найбільша фігура в усьому давньоруському мистецтві. Богородиця одягнена в синій хітон, поверх якого накинуто пурпуровий плащ – мафорій. Золоті промені пронизують одяг, і темні відтінки одежі, пронизані золотими бликами, надають постаті Богородиці величності і монументальності.

(Продовження в наступному номері)

     

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
12:22, 29 березня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464