Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну - www.sokal.lviv.ua               /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Обговорити на форумі

Сокаль і Сокальщина :: Храм серця:: червень 2005р.

повернутися на головну Храму серця
повернутися до черневого номеру
Рубрика «Діалоги з владою»
Розмовляв Олександр НОВАЦЬКИЙ, ТРК «Сокаль»

... з міським головою Сокаля ПЕТРОМ САВЧУКОМ

 

 16 червня 2005 р. на радіо «Сокаль» 101 FM в програмі «Діалоги з владою» відбулась розмова з міським головою Сокаля Петром Савчуком. Вона була досить конструктивною, охопила фактично усі галузі життя нашого міста. Петро Миколайович значну кількість часу відповідав на питання слухачів. Вони, зокрема, стосувались стану доріг, прибирання вулиць, утримання парку, пляжу та цвинтарів. Окреслив міський голова і коло проблемних питань розвитку комунального господарства.

Під час розмови зачіпалася тема співпраці міської влади з бізнесом, громадськими організаціями міста, зокрема співучасті в проекті громади Сокаля «Добробут кожної людини – запорука демократії».

Редакція пропонує Вашій увазі уривки цієї розмови з прямого ефіру.
ЩИРО ВДЯЧНІ РАДІО «СОКАЛЬ» 101 FM ЗА ЛЮБ'ЯЗНО НАДАНУ ІНФОРМАЦІЮ ТА СПІВПРАЦЮ
.

Петро САВЧУК:
– Все те, що робиться в Сокалі, все відбувається на ваших очах. Я вам не відкрию і не розкажу нічого нового. Єдине, що я хотів би наголосити, що всі наші діяння, вся робота міської ради, комунальних господарств є прозорою і в основному залежить від нашого бюджету. На превеликий жаль, бюджетна ситуація в цьому році та й попередньому не найкраща. На 1.06.2005 р. бюджет виконаний тільки на 73%, хоча садочки, яких в нас є п'ять в Сокалі, ми фінансуємо стовідсотково.
Незважаючи на те, що бюджет в нас не такий, який би хотілося (він завжди буде недостатній), попри все те, потрібно жити, прибирати місто, надавати послуги людям, ремонтувати дахи, ремонтувати ями на дорогах, які, на жаль, ще є. Що з цього приводу робиться? Ми шукаємо кошти, як підкріпити комунальні служби. Богдан Володимирович Леськів вже виступав перед вами і говорив, що в нас є два виходи: або дотувати з міського бюджету, бо збиткові комунальні служби, або підвищувати ціни на квартплату, тобто тарифи. Це питання дуже болюче, воно торкається кожної сім’ї, кожного сімейного бюджету, але попередні прорахунки кажуть, що тарифи на 57-59 коп. повинні бути збільшені, залежно від категорії будинків. На жаль, офіційно ще облдержадміністрація дозволу не дала на підвищення цін, тобто затвердження тарифів виконкомом, як говорить закон про самоврядування, ми не маємо. Обговорюємо з вами, будем проводити і громадські слухання, з депутатами вже це вирішували на сесії. В принципі люди готові платити, щоб наша комунальна служба не була збиткова. Це єдиний вихід врятуватися.
Проблем в Сокалі є дуже багато. Вже неодноразово згадувалося про наші дороги. У нас є проблематична вулиця Українська, зараз вже провели геодезичну зйомку цієї вулиці, на ній зроблено великий прорахунок, бо від вулиці Шашкевича до Шептицького зроблений не природній підйом, а насипаний, і зливнєві решітки не встигають приймати цю воду, і тому на перехресті вулиць Шашкевича і Української топить, – не встигає проходити вода. Відповідно, рівень ґрунтових вод у військовому містечку піднявся. У нас є два аварійних будинки по вул. Шашкевича. Зроблено проект на відвід води, але це тягне за собою гроші в сумі 300 тисяч грн., яких, на жаль, ми поки що не маємо.
Проблематичне питання в нас і з котельнею, що по вул. Шептицького 82, (біля гімназії). З бюджету розвитку міста ми запланували 100 тис. грн., на її ремонт. На сьогодні вже дали 50 тис. Володимир Михайлович Кіпень приступив до виконання цих робіт, працюємо над тим, щоб віднайти решту коштів для того, щоб котельня була закінчена до опалювального сезону.
Хочу доповісти сокальчанам, що вже підготовлено проект на реконструкцію очисних споруд, які вже є міські. Проект коштував 158 тисяч грн., 58 ми вже заплатили, 100 тисяч також шукаємо. Ми подали клопотання через обласне управління екології на Міністерство екології, і з чотирьох областей західних, Сокаль єдиний виграв такий транш - 1 млн. 600 тисяч, які до нас повинні найближчим часом надійти, і ми зможемо замінювати обладнання на очисних спорудах, що відповідно зменшить витрати на електроенергію, і вони будуть більш економними, і зможемо розвивати наш водоканал.

Із залишкових коштів фінансової діяльності 2004 р., ми сесійно вирішили для міського водоканалу придбати автомобіль «Газель», перерахували близько 82 тисяч грн.. «Сокальжитлокомунсервісу» на придбання трактора МТЗ-82 з відвалом для очистки міста.

О.НОВАЦЬКИЙ: В нас є проблеми з наповненням бюджету, чи можливим є продаж землі, скажімо так, як це робиться у Львові, адже Львів таким чином накопичує дуже великі кошти?

П.САВЧУК: – Можливо, чому неможливо. Ми в минулому році продавали землю. В цьому році в районі харчосмакової фабрики підприємець, який має нерухомість, виявив бажання викупити в міста 3 га землі для вирощування овочів і зразу їх там переробляти. Це питання ми вже вивчаємо.

О.НОВАЦЬКИЙ: Ще питання від сокальців. Є люди, які хочуть працювати, чи можна придбати ділянку землі для побудови майстерні художниками?

П.САВЧУК: – Можна, чому не можна. Хай звертаються зі заявою на моє ім’я. Ми на сесії розглянем це питання. Перед тим із землевпорядною службою і архітектором обумовимо, щоб більш-менш визначитися. Зараз на завершенні проект детального планування міста, який ми замовили в інституті «Містопроект» Львова. Ми заплатили 38 тисяч, там все розроблено. Він вже на завершенні, на наступній сесії, я думаю, ми будемо його з депутатами обговорювати і затверджувати.

О.НОВАЦЬКИЙ: Чи є в бюджеті кошти на ремонт доріг?

П.САВЧУК: Так, кошти є, 60 тисяч лежить в нас на окремому рахунку. Це спецкошти, які йдуть від податку з транспортних засобів, але тільки на ямковий ремонт. В нас є поза 100 тисяч.

О.НОВАЦЬКИЙ: Якісь плани ще стосовно доріг є? Скажімо, вулиця Тартаківська і далі. Які?

П.САВЧУК: Найболючіша для нас це вулиця Українська, яка ганьбить наше місто по поверхневому покриттю, але там є декілька шляхів фінансування. У нас має будуватися інтермаркет «Барвінок» в районі третьої школи. Була попередня домовленість про дольову участь у фінансуванні дороги. В нас, в бюджеті розвитку, зарезервовано близько 100 тисяч грн. на вул.Українську, але знову ж радимося, бо знаєте, шкода «закопувати» гроші і робити як-небудь. Якщо ми навіть півмільйона закладемо, а не зробимо водовідвід води – дороги не буде. І ми це прекрасно розуміємо.

О.НОВАЦЬКИЙ: Чи буде проводитись якийсь ремонт інших доріг центральної частини міста?

П.САВЧУК: Буде проводитись ремонт по мірі необхідності, в першу чергу, нашими комунальниками, у яких уже відлагоджений механізм роботи, бригада, техніка, на те, щоб робити ямковий ремонт.

О.НОВАЦЬКИЙ: Питання стосовно Ваших обов’язків. Петро з Сокаля просить назвати обов'язки мера. За що відповідає, якою приватною власністю володіє, і якою володіє його родина, який має транспорт і нерухомість?

П.САВЧУК: Дякую за запитання. В мене нерухомість є. Я маю власний будинок. Маю автомобіль «Ланоз». А найбільша моя власність – це мої діти та мої внуки.

Микола ШИМАНОВСЬКИЙ, м.Сокаль:
– Минулого року проводився ремонт біля будинку № 27 на вул. Героїв УПА, то ухитрилися біля гаражів газової дільниці покласти асфальт, де машини мало їздять, де мало ходять, а перед будинком, де багато людей, дітей, димова завіса пороху від машини, що проїхала.

П.САВЧУК: Ремонт ще не завершено, ми планували робити це від будинку 26 до вулиці Івана Франка, зробити заїзні кишені, але жителі 26 будинку вибігли і в категоричній формі почали протестувати. Ми залишили ту справу., і почали робити перешийок, той переїзд від вулиці Івана Франка до 26 будинку. Робота не завершена, коли будуть поступлення грошей – будем закінчувати. І взагалі, цього року буде акцентування на ямковий ремонт на житловому масиві Героїв УПА. Їх буде проводити «Житлокомунсервіс».

Лідія Дем’янівна, м.Сокаль:
– Хочу подякувати нашому мерові Петрові Миколайовичу за те, що він зробив для благоустрою міста. Згадаймо ремонт міської ради. Тротуари, як змінився центр нашого міста. Петро Миколайович завжди вимогливий до себе і уважний до людей. Ми впевнені, що його робота буде гідно оцінена, і він надалі залишиться нашим мером, щоб всі його починання і задуми були втілені у життя. Здоров’я Вам і всіх земних благ.

П.САВЧУК: Дуже дякую.

О.НОВАЦЬКИЙ: Бачите, не тільки критика «ллється» від наших слухачів. Скажіть, будь ласка, з огляду на цей виступ, такий дуже цікавий і приємний, на якому ж фоні виглядає наш міський парк, трошки він нас в смуток вводить?

П.САВЧУК: Погоджуюсь. Міський парк був кинутий напризволяще протягом двох років. В приміщенні синагоги, яка знаходилася на території парку, була в міській комунальній власності фірма «Формен», і за рахунок оренди цього приміщення вони обслуговували парк. Він був доглянутий, освітлений, покошений. Пізніше це приміщення перейшло в районну власність, угода з ними була розірвана, в нас не було передбачено в бюджеті двірників на утримання парку. Зараз ми ввели дві посади. Щоб зробити освітлення парку, ми намагаємось зараз залучити підприємців. Колись там стояли кіоски, та стався трагічний випадок, після цього в парку роками нічого не було.
Частину парку ми дали сесійним рішенням під спортивний майданчик для п’ятої школи, бо вони його потребують. Допоможемо їм його облаштувати і будем парк приводити до належного стану.

МАКОЛЬСЬКА Надія, м.Сокаль:
– Я корінна мешканка Сокаля. Дуже приємно було почути в ефірі, що хтось-таки направду оцінив роботу нашого мера. При всій повазі й симпатії, шановний Петре Миколайовичу, подумайте і, крім парку, про нашу чудову річку Буг.

П.САВЧУК: В першу чергу треба визначитися, хто буде обслуговувати це водоймище, яке нам в спадок залишилося від Сокальського заводу хімічного волокна. Якщо мені пам’ять не зраджує, 127 га водоймища зараз кинуте напризволяще і ніким зараз не обслуговується. Потрібно близько 200 тисяч грн. в рік, щоб утримувати всі насосні станції, і берегові споруди. Я б дуже хотів бачити наш Буг чистим, щоб він був таким, як колись.На разі це неможлио, я це свідомо розумію, як технічний працівник, бо навіть якщо дамбу зараз підняти чи зірвати, то пройдуть роки, щоб Буг самоочистився. Буг має природний самоочисний ухил, але зараз фактично ніхто не знає скільки мулу набралося на дні річки. Хоча, вже чесно кажучи, є один позитивний показник в нашому регіоні, в Бузі появилися раки, і то багато, це здивувало поляків. Думаю, що всі зацікавлені, щоб Буг був чистим і в районі міста була чиста водойма.

О.НОВАЦЬКИЙ: Можливо, хтось із підприємців буде зацікавлений хоча б в сезонному такому обслуговуванні, скажімо частини пляжу чи човнової станції?

П.САВЧУК: Я не знаю чи пляж дозволять, бо за останні 5-6 років санепідемстанція офіційно забороняє купання в Бузі, і в нас, щоб утримувати пляж, повинна бути рятувальна служба і дотримані відповідні вимоги. Фінансування з міського бюджету в нас поки що не передбачено. Але якщо це питання буде стояти, то будемо розглядати. Буг взагалі непередбачена річка. бо кожного року утворюються в різних місцях ями, саме через те на Бузі дуже багато гине людей.

АНДРІЄВСЬКИЙ, приватний підприємець, с.Забужжя:
– Чи відремонтують пішохідний міст, люди навіть згодні допомогти фінансами?

П.САВЧУК: Зі своєї сторони, я єдине, що можу сказати, ми завершуємо частину тротуару вул.Яворницького і звернемо до вулиці Сонячної, біля п’ятої школи. Буде зроблено тротуар біля санстанції до самого пішохідного моста, бо під час дощів там практично вода заповнює всю дорогу, і люди або йдуть обабіч дороги по болоті, або по воді. Тротуар ми зробимо. Міст, я не знаю чи то в нашій компетенції, є відповідні служби. Я собі запишу і виясню.

МИРНИЦЬКА, вул.Героїв УПА, м.Сокаль:
– Стосовно дахів. Це просто кричуще таке питання. Люди потерпають від цього. Яке фінансування, чи буде щось робитися в цьому році і на наступний рік також? Друге питання – це дорога, яка йде до нового цвинтару. Вона повністю закидана сміттям, я не знаю, чи мер бачить те, чи він буває в тому місці?

П.САВЧУК: Частину дахів «Житлокомунсервіс» робить зі своїх коштів, тобто коштів, які йдуть за квартплати, це поточний ремонт. Капітальний ремонт дахів проводиться з бюджетних коштів, яких в цьому році виділено було 30 тисяч грн. 10 тисяч вже використано. Що хочу сказати, один багатоповерховий будинок має приблизно 1000 квадратних метрів м’якої покрівлі. На його ремонт в середньому треба 50-60 тис.грн. А ми маємо тільки 20 тисяч в залишку на цей рік. Щодо другого питання, то самі сокальчани викидають там сміття, і, це однозначно, не дбають за чистоту довкілля. Чесно кажучи, я давно там не був, Богу дякувати, родичі ще живуть, поїду подивлюся з комунальною службою.

О.НОВАЦЬКИЙ: До нас зверталися люди, що до них приходять повідомлення, які стверджують, що на утримання цвинтарів потрібно сплатити кошти, мінімальні, але люди обурюються, бо вважають, що це повинно бути на утриманні міста. Яким чином це можна пояснити?

П.САВЧУК: Можна посперечатися. Я дізнавався в Польщі, до речі, то там цвинтарі утримує парафія, а не місто. Ми передбачили сесією, обклали сокальчан податком 2 грн. з сім’ї, тобто чи то будинок, чи квартира, в рік. Це невеликі кошти, спробуємо їх зібрати, тоді зможемо утримувати цвинтарі.

О.НОВАЦЬКИЙ: Яке прийнято рішення про збір таких коштів?

П.САВЧУК: Цей збір коштів поручено «Сокаль житлокомунсервіс», бо він заключає зі всіма людьми угоди на вивіз сміття, в тому числі і з приватним сектором. Вони будуть акумулюватися на окремому рахунку і витрачатися тільки на цвинтар.

О.НОВАЦЬКИЙ: Є питання стосовно ринку. Оплата на ринку нараховується за погонний метр, пропонують нараховувати від кв.метра?

П.САВЧУК: Пропозиції від кв.метра чи дециметра, я розумію, але є встановлені норми, які затверджені сесією, ринковий збір,виконується. Якщо він когось не влаштовує, прошу на сесію подавати свої пропозиції. Це питання – прерогатива рішення сесії міської ради.

О.НОВАЦЬКИЙ: Давайте повернемося до ринку. В нас ринку як такого, реального, сільського, справжнього ринку по суті немає, тому що всі люди, які з молоком, з фруктами, овочами, всі стоять або в центрі міста, (хоча їх там часто ганяє міліція, що я особисто спостерігав: міліція піде, вони повертаються на свої місця), так само і біля нашого кінотеатру, фактично кінотеатр перетворився на центр торгівлі, можливо краще віддати вже безпосередньо той кінотеатр під якийсь базар, створити там якісь умови, і тоді людям там продавати, тому що вигляд міста дещо стає бляклим на фоні цього?

П.САВЧУК: Ви знаєте, це все тимчасове, я думаю, що з ввденням в експлуатацію «Рукавички», що по вулиці Шашкевича, біля «Топопо», типу супер-маркету від «Львівхолоду» і з будівництвом інтермаркету біля третьої школи, в нас взагалі питання відпаде. Я пропонував на сесії зробити маленький продуктовий ринок напроти старого цвинтару, біля 30 будинку, там хата попадає під знос, на сесії депутати це питання відхилили. Як воно буде далі побачимо.

О.НОВАЦЬКИЙ: Я гадаю, що все-таки це проблему не вирішить, тому що люди будуть продавати далі, адже в селах скупляють молоко за дуже дешевими цінами, вони їдуть у місто і дещо покращують ситуацію, але щодо ринку все-таки, можливо, створити їм в дійсності справжній ринок, такий, щоб був сільський, десь пропонувалося в межах 31 будинку, десь ще. Так, щоб людина прийшла, стала за прилавок, заплатила мінімальну якусь ренту, продала молоко і поїхала спокійно додому, щоб її не лякали нашою міліцією, щоб її не лякали податковою чи ще кимось?

П.САВЧУК: Людина фактично не сплачує, коли стоїть на тротуарах, я це розумію. Міська рада розробила проект, бо була навіть пропозиція одного фермера за старою панчішною фабрикою зробити продуктовий ринок. Ми маємо проект, будь ласка, підприємці, беріться за цю справу, утворюйте, ми вам допоможемо. Зараз фінансів в міста практично немає.

О.НОВАЦЬКИЙ: Тепер щодо співпраці влади з бізнесом, громадськими організаціями. Знаю, місто активно бере участь у проекті сокальської громади, коаліції громадських організацій «Добробут кожної людини – запорука демократії», що діє в рамках програми «Демократизація України: програма малих проектів. Що в цьому напрямку міська рада робить?

П.САВЧУК: В першу чергу ми надали приміщення, де працює громадська приймальня. Спільно з коаліцією готуємось до проведення громадських слухань. Співпрацюємо також і з громадським організаціями, такими як «Карітас», Червоний Хрест, чим можемо допомагаємо, до речі, нещодавно Червоний Хрест проводив в сесійному залі міської ради навчання масажистів. Також співпрацюємо з Асоціацією інвалідів, якій виділили приміщення на вулиці Чайковського, вони приймають в міській раді людей. Співпрацюємо, чим можемо, бо наша така місія, завдання.

Микола, м.Сокаль:
– Коли останній раз проводилися громадські слухання під час Вашої каденції, адже це має відбуватися згідно ст.13 «Закону про місцеве самоврядування» не менше одного разу на рік?

П.САВЧУК: Два роки тому ми проводили громадські слухання, але активність наших людей була дуже низькою..

О.НОВАЦЬКИЙ: Зараз йде мова про те, щоб провести опитування серед мешканців нашого міста і тоді винести це питання. По суті, питання для громадських слухань повинно бути одне і не обов’язкове до вирішення міською радою, але щоб місто прийняло або вжило якихось заходів, щоб покращити цю ситуацію, стосовно чого будуть проведені ці громадські слу¬хання. І сподіваємося, що нас підтримає громада нашого міста, влада.

Єлизавета Петрівна, м.Сокаль:
– Хотілося б подякувати Петру Миколайовичу за те, що він, разом зі своїми працівниками наше місто зробив гарним, привітним. Але мене дуже болить те, що ближче до мене, де я живу. Я б хотіла поставити таке питання: чи міська рада має таку силу, щоб пляж, що був в Сокалі, в центрі міста, був приведений до порядку? Тут можна вивезти і воду, і морозиво, люди б мали ще якийсь заробіток і гарно б відпочивали. Чи можна це зробити? І друге питання: чи можна винести на сесію питання про те, щоб знайти покарання для тих людей, які біля пам’ятника Шевченку залишають пляшки, їх б’ють, засмічують площу, лускаючи насіння, Чи можна вжити якихось заходів до продавців насіння? Чи є такі міри покарання?

П.САВЧУК: По першому питанні, це, звичайно, можливо, якщо при формуванні бюджету-2006 р. сесія міської ради прийме рішення відновити пляж, звичайно, це потягне за собою видатки утримання рятувальної служби. В роздріб, поодинці ніхто його не відновить, це повинно бути сплановано, та для цього потрібні відповідні кошти. По другому питанні, звичайно, є адміністративні порушення, за які повинна відповідати людина. В нас, в міській раді, є адмінкомісія, але немає муніципальної міліції, щоб слідкувати за порядком. І тому ми неодноразово пропонуємо організаціям і мешканцям Сокаля стати дружинниками. Я, як батько трьох дітей і вже внуків четверо маю, також вийду раз чи скільки потрібно в місяць, давайте перейдемося, утворимо якісь добровільні дружини, давайте гуртом помаленьку будем наводити лад.

Ганна Іванівна, м.Сокаль:
– Що нам залишить «Датський текстиль», всі у родині часто стали хворіти, часто з’являється температура?

П.САВЧУК: Наскільки я володію інформацією, «Датський текстиль» на сьогоднішній день нам зробив 700 робочих місць, і до кінця року планується 1000 роб.місць. Є відповідні структури, екологія, санстанція, які пильнують порушення, приводять їх до норми. Але не все треба спирати на «Датський текстиль». Він працює в законодавчому полі України і мусить його дотримуватися.

О.НОВАЦЬКИЙ: Чи мають платити люди за утримання цвинтаря, якщо немає там похованих рідних?

П.САВЧУК: Це не примусовий податок.

БАСАЛИК, вул.Шевченка, 63, м.Сокаль:
– Коли до будинку підключать воду, адже в будинку проживають двоє неповнолітніх дітей, вже протягом року немає води?

П.САВЧУК: Це питання не міської ради. Достатньо взяти технічні умови в водоканалі і підключайтеся. Тут проблем немає.

О.НОВАЦЬКИЙ: І на завершення, Петре Миколайовичу, Ваші плани на майбутні теж п’ять років, якщо Ви плануєте бути ще мером?

П.САВЧУК: Плани, як в кожного сокальчанина, я думаю, в першу чергу, зберегти ті надбання, які є в нашому місті, які прийдешні покоління збудували, зробили. Зберегти те, що є, і вкласти свою краплину, кожного нашого сокальчанина, в добробут міста.

Наше місто дуже гарне, ми його дуже любимо, і хай воно буде в трійці кращих районних центрів Львівської області.


     

 

  Пиши українською
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
10:41, 10 квітня 2020 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове. 8-066-37-90-464