** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Історія

І.Вашків ::"Сокаль і Прибужжя"::

Сокаль і Сокальщина :: Історія :: І.Вашків Сокаль і Прибужжя

 

ІСТОРИЧНІ ПОСТАТІ, ДІЯЧІ КУЛЬТУРИ, МИСТЕЦТВА, ЛІТЕРАТУРИ

КОЦОВСЬКИЙ ВОЛОДИМИР

В Сокалі понад 25 років жив і працював відомий український літературознавець, письменник і педагог Володимир Коцовський, який народився 1860 року в селі Отиневичі, тепер Жидачівського району Львівської області.

Навчаючись у Львівському університеті, Володимир Коцовський очолював «Академічне братство», заприятелював з Іваном Франком. Коли здобув вишу освіту — працював викладачем у гімназіях у Ряшеві, Львові, займався науково-дослідницькою і літературною діяльністю...

Володимир Коцовський часто писав різні матеріали до журналу «Світ», який у 1881 році почав видавати Іван Франко. Про цей період його діяльності Франко сказав так: «...досить пильним співробітником був Володимир Коцовський, що дав кілька рецензій, в тім числі досить простору на видання Драгоманова «Нові українські пісні про громадські справи» [1] .

...Разом з Іваном Франком Володимир Коцовський був співробітником гумористично-сатиричного журналу «Зеркало», заснованого Кирилом Устияновичем. Згодом І. Франко відзначав вірші В. Коцовського «Клеветникам», «Ми такі прості чорні хлопи», надруковані в цьому часописі впродовж 1882—83-х років. Свої дописи до журналів і газет Коцовський підписував псевдонімами Корженко, Голка, Володимир К-ський та іншими. В 1882 році Іван Франко присвятив Володимиру Коцовському вірш під заголовком «Корженкові», в якому є такі строфи:

Душно і хмарно,
Важко бурливий час!
Чи гинуть марно,
Щоб світ не знав о нас?
Йти в небезпечний бій
Чи гнутись плазом?
Друже сердечний мій,
Ходімо разом!
..................................
З гнітом і тьмою,
З розбратанням братів
Сміло до бою
До кінця наших днів,
За серця й совісті
Ясним показом
В збройній готовності
Ходімо разом!
[2]

У 1895 році Володимир Коцовський стає доктором філософії і прибуває в Сокаль, де працює викладачем учительської семінарії, а з 1910 року — її директором. На цій посаді залишається також у час Західно­української Народної Республіки і активно працює у напрямку реорганізації освіти у Сокальському повіті.

Володимир Коцовський написав ряд науково-дослідницьких праць про життя і діяльність членів «Руської Трійці» — М. Шашкевича, І. Вагилевича та Я. Головацького, впорядкував третій том «Руської історичної бібліотеки», у співавторстві з О. Огоновським видав «Методичну граматику руської мови для IV класу шкіл 5- і 6- класових», написав оповідання «На досвітках», перекладав українською мовою поезії Горація, Гете, Міцкевича.

Володимир Коцовський разом з Михайлом Грушевським, Іваном Франком, Омеляном Огоновським входив до редакційного комітету з видання творів Тараса Шевченка, а також комісії, яка визначала репертуар українських театрів Галичини, був співробітником «Записок Наукового товариства ім. Т. Шевченка» у Львові.

В. Коцовський належав до найкращої когорти західноукраїнської інтелігенції і гідно репрезентував її у Сокалі, де 11 лютого 1921 року скінчилося його життя.



[1] Франко Іван. Зіб.творів: У 50 т. К., 1984. Т. 41. С. 459.

[2] Франко Іван. Зіб.творів: У 50 т. К., 1984. Т. 1. С. 89.

 
назад      далі
 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
04:18, 29 березня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567