** неофіційна сторінка про м.Сокаль і Сокальський район
Зробити сторіку домашньою
Перейти на головну  - www.sokal.lviv.ua  /Сокаль і Сокальщина/
контактипро нас, про проект
книга гостей
Фотогалерея

Відеокаталог

Нам цікаво знати:



Безкоштовні точки доступу до мережі інтернет від Інтернет та сервіс провайдер

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

Google


 
 

Історія

І.Вашків ::"Сокаль і Прибужжя"::

Сокаль і Сокальщина :: Історія :: І.Вашків Сокаль і Прибужжя

 

ПЕРЕДМОВА

Так склалося, що ми поки що не маємо ґрунтовної історико-краєзнавчої книги про Сокаль та його околиці. Проте за останні 110 літ про це місто над Західним Бугом все-таки дещо написано і видано. В 1891 році у Львові вишило дослідження західноукраїнського краєзнавця, пароха села Сілець, що на Сокальщині, Василя Чернецького „Літописні матеріяли до історії міста Сокаля од єго основана до 1890 року”. В ньому оповідається про відому на той час першу писемну згадку про це місто і територію, на котрій воно розташовувалося в давнину, про напад на нього татар і битву з ними на берегах Бугу. Подано також коротку хронологію деяких інших подій. Але це видання є маленьким за обсягом і висвітлює лишень кремі фрагменти з історії Сокаля.

Згодом через три роки Василь Чернецький написав свою наступну працю — «Звістки о старинной церкві св. отця Николая вь Сокали» (Львів, 1893). У ній він кинув деяке світло на історію перших культових споруд міста. Це дослідження пізніше доповнив своєю книжкою «Коротка історія церкви в Соколи» Йосиф Маринович (Жовква, 1910). У 1899 році вийшла книга польського краєзнавця Броніслава Сокальського «Powiat Sokalski pod wzgledem geograficznym, etnograficznym, historycznym i ekonomicznym» (Lwow, 1899), в якій є окремі краєзнавчі дослідження про Сокаль, Белз, Кристинопіль, Тартаків, Варяж... Хоч тут читач не знайде майже нічого про національний стан корінного українського населення, його політичні та релігійні погляди, ставлення до війни нашого народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, зате почерпне багато цікавого з історії тодішнього Сокальського повіту, його економіки та етнографії...

Через тридцять літ після виходу праці Б. Сокальського появилася ще одна краєзнавча книжка — «З історії міста Сокаля» (Львів, 1929), яку її автор Микола Голубець назвав рефератом, що, за його словами, покликаний хоч на деякий час компенсувати відсутність «української монографії» про Сокаль. Але оскільки такої монографії ніхто не написав, то книжка Миколи Голубця, яка починається з історичних подій 1411 року і закінчується ХVШ століттям, не втратила своєї вартості й досі. Тим паче, що наступне видання — краєзнавчий нарис Михайла Яремчука і Якова Біліченка «Сокаль» (Львів, 1961) був уже написаний відповідно до вимог тодішнього компартійного краєзнавства, в якому домінує так званий класовий підхід до оцінки явищ і подій. Це одна з причин, що він має на сьогоднішній день хіба що бібліографічно-пізнавальну значимість.

Вже не задовільняє нинішніх вимог також «Сокаль» О. Зельцера та С. Ступницького, вміщений у «Истории городов и сел Украинской ССР. Львовская область» (Киев, 1978). Це ж саме можна сказати і про нарис, надрукований в українському варіанті такої ж книги («Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область» (Київ, 1968).

Свіжий струмінь у краєзнавство вніс перший том регіонального історично-мемуарного збірника «Надбужанщина». (Нью-Йорк—Париж— Сідней—Торонто, 1986). 1989 року появився другий том цього видання, а в 1994-му — третій, У них є низка цікавих матеріалів і спогадів про Сокаль, інші міста і села Прибужжя. Ці книги вперше за останні п'ятдесят літ розкрили правду про нашу локальну історію й відслонили завісу, за котрою приховувалися наизначиміші віхи минулого й сторінки визвольних змагань, писані кров'ю кількох генерацій сокальчан.

Ці томи книг вийшли завдяки нашим землякам у діаспорі, а саме: колишньому голові Об'єднання Надбужанців Семену Романіву, головному редакторові «Надбужанщини» Миколі Марцинюку, літературному редакторові Надії Олійник та іншим членам редколегії, які доклали чимало старань, аби ці три збірники виконували свою інформаційно-просвітницьку місію в діаспорі і в Україні. Попри це «Надбужанщина», в яку, на жаль, вкралося чимало неточностей і помилок (особливо в перший і другий томи), висвітлює лишень окремі періоди з історії Сокаля.

У 1996 році в Кракові появилася невеличка книжка «Sokal», яку наші сусіди-поляки видрукували, мабуть, не тільки з огляду на те, що це місто, як вони пишуть, сповнене для них дорогими історичними пам'ятками з минулих століть, а й, можливо, і тому, що ми про Сокаль за останні тридцять літ майже зовсім нічого в Україні не видали.

Про те, хто автор книжки «Sokal», в якій розповідається здебільшого про минуле, що пов'язане в цьому місті з життям поляків, у ній не вказується.

Дослідження згадуваних книг про Сокаль і тодішній його повіт показує, що в них не висвітлено багатьох важливих питань, зокрема поглядів різних учених і краєзнавців щодо часу заснування міста, їх гіпотез про походження його назви, про причетність Сокаля до Берестейської уші 1596 року і думок з приводу цього дослідників; про політичні погляди корінного українського населення і національне повстання в Сокалі та довколишніх селах під час наближення військ гетьмана Богдана Хмельницького у вересні 1648 року.

У вищеназваних краєзнавчих працях читач не знайде багатьох відомостей про початки українського національного відродження в Сокалі і Прибужжі, становлення тут у 1918 році Західно-Української Народної Республіки і бої УГА на цій території, яка нині належить до Сокальського району. Не розповідається в них і про найважливіші події періоду Другої світової війни, боротьбу багатьох сокальчан у лавах УПА...

Книжка „Сокаль і Прибужжя (1377 — 2000)” — це перша спроба акумулювати найбільш значимі події, які відбувалися в Сокалі і його околицях за останні 600 літ, і прокласти місток пам'яті від нашою древнього минулого до нинішніх днів. Більшість матеріалів і фактів, які лягли в основу цього видання, ще не висвітлювались у жодному історико-краєзнавчому творі.

Для кращого сприйняття читачами подій, про які йдеться в цьому нарисі, автор подає фрагменти деяких публікацій, документів, наукових джерел і архівних матеріалів, а також спогадів і свідчень учасників національно-визвольної боротьби та її очевидців.

 

 
далі
 

RAM counter
додому
написати вебмайстру http://www.sokal.lviv.ua
Всі права застережено 2005
07:27, 29 березня 2024 року
При передруці інформації у друкованому або електронному вигляді, посилання на Сокаль і Сокальщина обов'язкове.
Адміністрація порталу не несе відповідальності за зміст рекламних та інформаційних повідомлень і не завжди поділяє погляди авторів публіцистичних матеріалів
+380686916567